Registration date : 15.07.2008

Мондиал 2010 Empty
ПисанеЗаглавие: Мондиал 2010   Мондиал 2010 EmptyПет Юли 17, 2009 7:22 pm

Чехия обърна волейболистките ни с 3:1! България почти без шанс за Мондиал 2010

Волейболистките на България допуснаха драматична загуба от Чехия с 1:3, след като водеха с 1:0, на старта на квалификационния турнир за Мондиал 2010 в Конелиано.
Възпитаничките на Драгана Нешич поведоха с 1:0 гейма, но после изпуснаха инициативата и допуснаха пълен обрат.

Така шансовете женския тим на България да играе на световното първенство през 2010 година в Япония намаляха рязко.

ЧЕХИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:1 (21:25, 25:21, 25:23, 25:19)
ЧЕХИЯ: Анета Хавличкова 2, Катерина Буцкова 7, Тереза Матушкова 23, Луси Мюлщайнова 4, Хелена Хавелкова 13, Ивана Плхотова 14 - Маркета Томанова-либеро (Анна Калистова, Джули Ясова, Вендула Адлерова 6)
Старши-треньор: Тана Кремпаска.
БЪЛГАРИЯ: Ева Янева 15, Любка Дебърлиева 1, Радостина Рангелова-Кицигой 7, Елена Колева 13, Страшимира Филипова 11, Илияна Петкова 10 - Мария Филипова-либеро (Радосвета Тенева-Миличевич 3, Габриела Коева 1, Цветелина Заркова, Евелина Цветанова, Таня Събкова)

Волейболистките на България аут от Мондиал 2010

Женският ни национален отбор по волейбол не успя да се класира за световното първенство в Япония през 2010 година, след като загуби и втората си среща на квалификационния турнир от 3-ия кръг от Беларус с 1:3 (25:18, 16:25, 23:25, 22:25), игран пред 900 зрители в зала "Дзопас Арена" в италианския град Конелиано.

Българките тръгнаха добре в мача и бързо поведоха първо с 2:0 след атака на Страшимира Филипова и ас на Елена Колева, а след това на 4:1 след двойна блокада. Момичетата на Драган Нешич се оттеглиха при първото техническо прекъсване с аванс от четири точки - 8:4. Постепенно българските "лъвици" увеличиха преднината си на 13:8 след успешна атака на Ева Янева и 15:10, но беларускините върнаха три точки до втората техническа пауза - 16:13 за България. Веднага след това последваха две български атаки и 18:13. Разликата се запази до 21:16, след което набъбна на 24:17 след атаки на Ева Янева и Илияна Петкова и в крайна сметка "трикольорките" затвориха гейма при 25:18 след поредна атака на Янева.

В началото на втората част Драган Нешич реши да смени Ева Янева, която получи болки в бедрото на десния крак вчера и на нейно място пусна Таня Събкова. Независимо от това българските момичета допуснаха ужасяващо изоставане от 0:7 и 1:8. България се опита да намали изоставането си чрез атаките на Радостина Рангелова-Кицигой и Таня Събкова, но не успя и Беларус запази преднината си до 16:9. Въпреки смените и прекъсванията, които предприе Драган Нешич, които пусна в игра 19-годишната Габриела Коева на мястото на Страши Филипова и Евелина Арсова вместо капиитанката Любка Дебърлива, беларуските волейболистки спокойно спечелиха гейма при 25:16 след атака на Аксана Кавалчук и изравниха на 1:1.

Третият гейм тръгна напълно равностойно, но след ас на Любка Дебърлиева "лъвиците" ни поведоха с минималното 6:5. Първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за Беларус - 8:7, а след това момичетата на Виктор Ханчаров увеличиха преднината си до 14:11. След няколко атаки на Елена Колева България стопи разликата до 14:15, но втората техническа пауза дойде при 16:14 за беларускините след атака на Аксана Кавалчук. След това Драган Нешич реши да пусне Радосвета Тенева-Миличевич вместо Роди кицигой и отново Ева Арсова, но все пак беларуските нападателки постепенно направиха резултата 21:15 и 22:17. Българките за пореден път стопиха изоставането си до 20:22 след няколко отлични отигравания на Ради Тенева, което накара наставника на Беларус Виктор Ханчаров да поиска тайм-аут. Това явно даде резултат и беларускините стигнаха първи до геймбол при 24:20, но българските момичета не се предадоха и отново намалиха резултата до 24:23 след атака на Страши Филипова и пусната топка на Ева Янева. В крайна сметка Беларус спечели гейма с 25:23 след успешна атака на Аксана Кавалчук и поведе с 2:1.

Последният гейм започна добре за българките, които поведоха с 8:4, но след две атаки в аут на Ради Тенева резултата стана 8:6. Постепенно волейболистките на Беларус стопиха разликата до 10:11, но "лъвиците" моментално си я възстановиха при 13:10 след ас на Ева Янева, а след това дори я увеличиха на 15:11 и 16:12 след атаки на Елена Колева. Двата отбора продължиха да играят равностойно до 19:16, след което възпитаничките на Драган Нешич допуснаха изравняване при 20:20. Въпреки тайм-аут, който взема сръбският специалист, Беларус дръпна с 23:20 и без проблеми спечели гейма с 25:22 след грешка на Ради Тенева в атака, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатна за българките бе Елена Колева с 20 точки (1 блок, 2 аса и 41% ефективност в атака), а волейболистка №1 на странати ни за 2008 година Ева Янева добави 14 точки (1 блок, 1 ас, 36% ефективност в атака и 12% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно. За победителките от Беларус Екатерина Скрабатун реализира 21 точки (3 блока, 4 аса, 47% ефективност в атака и 51% перфектно посрещане), а Анна Шавченка и Аксана Кавалчук добавиха по 15 точки.

Това е второ поредно поражение с 1:3 за възпитаничките на Драган Нешич на турнира, след като вчера отстъпиха и на Чехия със същия резултат и по този начин загубиха всички шансове да се борят за едно от първите места даващи виза за Мондиал 2010. Утре българските момичета излиза тсрещу суперфаворита и домакин Италия в мач без значение. Срещата е от 21:30 часа българско време.

БЪЛГАРИЯ - БЕЛАРУС 1:3 (25:18, 16:25, 23:25, 22:25)
БЪЛГАРИЯ: Ева Янева 14, Любка Дебърлиева 3, Радостина Рангелова-Кицигой 5, Елена Колева 20, Страшимира Филипова 6, Илияна Петкова 5 - Мария Филипова-либеро (Таня Събкова 2, Евелина Цветанова 1, Габриела Коева, Радосвета Тенева-Миличевич 7, Цветелина Заркова 1)
БЕЛАРУС: Оля Палчевская 5, Вера Климович 7, Екатерина Скрабатун 21, Аксана Аксенава 14, Анна Шавченка 15, Аксана Кавалчук 15 - Юлия Марковская-либеро
Старши-треньор: Виктор Ханчаров.